Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Trendix z miasteczka Stargard. Mam przejechane 17189.56 kilometrów w tym 3428.35 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.25 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Trendix.bikestats.pl

Archiwum bloga

Dane wyjazdu:
49.63 km 3.50 km teren
02:42 h 18.38 km/h:
Maks. pr.:0.00 km/h
Temperatura:
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Na Pałukach 2_Jezioro Wolskie i okolice

Czwartek, 8 sierpnia 2013 · dodano: 14.08.2013 | Komentarze 4

Gąsawa - Marcinkowo Górne - Marcinkowo Dolne - Czewujewo - Wola - Kaczkówko - Cerekwica - Kaczkowo - Tonowo - Wiewiórczyn - Izdebno - Rogowo - Grochowiska Szlacheckie - Złotniki - Marcinkowo Górne - Gąsawa.

Dziś do południa upał jak wczoraj ale po południu postanowiłem się trochę gdzieś pokręcić, młody zrezygnował więc pojechałem sam. Obrałem kierunek na Jezioro Wolskie. Najpierw z Gąsawy pod górkę do Marcinkowa Górnego gdzie na skrzyżowaniu dróg stoi pomnik księcia Leszka Białego zamordowanego w tych okolicach.

Pomnik księcia krakowskiego Leszka Białego © Trendix


Z górki na której stoi pomnik widać leżącą w dole Gąsawę.

Widok na Gąsawę z pod pomnika Leszka Białego © Trendix


Jakieś 2 km od pomnika Leszka Białego znajduje się miejsce jego zamordowania upamiętnione również pomnikiem i tablicą z rysem historycznym tego księcia.

Pomnik upamiętniający miejsce śmierci Leszka Białego © Trendix


Tablica z rysem historycznym Leszka Białego © Trendix


A potem znowu pod Górkę i powrót do Marcinkowa Górnego

Droga do Marcinkowa Górnego z miejsca śmierci Leszka Białego © Trendix


a dalej przez Marcinkowo Dolne do Czewujewa gdzie podjeżdżam na chwilę pod tamtejszy kościółek pw. św. Wawrzyńca.

Neogotycki, poewangelicki kościół pw. św. Wawrzyńca w Czewujewie wybudowany w 1890 roku © Trendix


Dalej jadę w kierunku Woli aby podjechać nad brzeg Jeziora Wolskiego. Jest tu dość dużo domków letniskowych i kempingowych.

Jezioro Wolskie © Trendix


Nie mając określonej konkretnej trasy ruszyłem dalej w kierunku Kaczkówka i Cerekwicy. Bardzo mały ruch na tych wąskich drogach asfaltowych aż zachęca do jazdy rowerem.

Droga z Kaczkówka do Cerekwicy © Trendix


Po dojechaniu do Cerekwicy zawróciłem i ruszyłem do Kaczkowa mając tym razem Jezioro Wolskie z lewej strony. W Kaczkowie skończył się asfalt i trochę tu pobłądziłem nim do drogi na Tonowo dotarłem.

Tu troszkę bładzić zacząłem _ koniec Kaczkowa © Trendix


Ale w końcu asfalcik znalazłem i ruszyłem w kierunku Tonowa a potem Rogowa.

Za Tonowem z drogi widać za drzewami kolejne pałuckie jezioro jest to jezioro Tonowskie. Nie darmo Pałuki zwane są krainą tysiąca jezior :)

Za drzewami widoczne Jezioro Tonowskie © Trendix


Gdzieś w okolicach Wiewiórczyna © Trendix


Po minięciu Wiewiórczyna postanowiłem odbić przed Rogowem na Izdebno aby raz jeszcze dojechać do Jeziora Wolskiego tym razem z innej strony.
po dojechaniu do Izdebna polną dróżką dojechałem nad brzeg jeziora gdzie z pomostu zrobiłem kilka zdjęć tego akwenu.

Jezioro Wolskie od strony Izdebna © Trendix


Jezioro Wolskie od strony Izdebna © Trendix


Wróciłem następnie do drogi do Rogowa i mijając Park Dinozaurów, mając po prawej stronie Jezioro Rogowskie skierowałem się na rogowski rynek.

Park Dinozaurów w Rogowie © Trendix


Jezioro Rogowskie © Trendix


Do dnia dzisiejszego nie zachował się dawny układ urbanistyczny Rogowa. Obecny, wydłużony rynek (plac Powstańców Wlkp.) o zwartej zabudowie jest wynikiem XIX-wiecznej regulacji. Pośrodku placu stoi kamienna figura św. Jana Nepomucena z drugiej połowy XIX wieku oraz pomnik z 1982 roku ku czci ofiar katastrof lotniczych, przy rynku stoi chyba jeden z najładniejszych budynków w Rogowie a jest to gmach Banku Spółdzielczego. W okresie międzywojennym znajdowała się tutaj polska Kasa Pożyczkowa, był też Bank Rolny i biblioteka.

Rynek w Rogowie © Trendix


Pomnik z 1982 roku ku czci ofiar katastrof lotniczych © Trendix


Zabytkowy budynek Banku Spółdzielczego na rynku © Trendix


Z Rogowa ruszyłem w kierunku Gąsawy. Pierwszym obiektem przy którym się zatrzymałem był dwór w Grochowiskach Szlacheckich. Obecnie mieści się tu restauracja i hotel.
Dwór w Grochowiskach Szlacheckich wybudowany w stylu klasycystycznym przez Teofilę Korytowską w końcu XVIII wieku © Trendix


Kolejnym dworem przy którym się zatrzymałem był Dwór w Złotnikach, Niestety ten obiekt wygląda już tak okazale mimo że jest w dobrym stanie technicznym, mieści Biura Zarządu Gospodarstwa Rolnego Zasobu Własności Skarbu Państwa.

Dwór neoklasycystyczny z ok. 1880 r. w Złotnikach © Trendix


Dalej oglądając pałuckie krajobrazy docieram do Dworu w Marcinkowie w którym mieści się obecnie restauracja i pokoje gościnne. Na zespół podworski składa się: barokowy dwór z I poł. XVIII w., dwie oficyny oraz stajnia. Nieopodal Dworu, na skraju parku, stoi pomnik Leszka Białego, który mijałem na początku tej wycieczki.

Krajobrazy pałuckie © Trendix


Barokowy dwór z I poł. XVIII wieku w Marcinkowie Górnym © Trendix


Z Dworu w Marcinkowie czeka mnie już tylko zjazd z górki do Gąsawy, minięcie torów i końcowej stacji Żnińskiej Kolejki Turystycznej której szlak prowadzi ze Żnina przez Wenecję - Biskupin do Gąsawy i kończę dzisiejszą wycieczkę.

Droga w doł do Gąsawy © Trendix


Końcowa stacja Żnińskiej Kolejki Turystycznej © Trendix


Reszta zdjęć KLIK

Trasa przejazdu:



Komentarze
Nefre
| 20:48 środa, 14 sierpnia 2013 | linkuj Fajna trasa, dwór w Grochowiskach bardzo okazały, osobiście lubię takie miejsca z "duszą"
tunislawa
| 20:46 środa, 14 sierpnia 2013 | linkuj bardzo ciekawa znów wycieczka ...ale dziwnie się czyta jak się nie zna kompletnie tamtych terenów ....i aż kusi żeby tam pojechac ! :)))
michuss
| 19:04 środa, 14 sierpnia 2013 | linkuj Tak, mnie też cieszą wyślizgane tory i po cichu liczę na fotkę jadącej kolejki. ;)
srk23
| 16:38 środa, 14 sierpnia 2013 | linkuj Widzę po wyślizganych szynach że Turystyczna Kolej Żnińska ma się dobrze, i jak tu nie odwiedzać takich wspaniałych miejsc.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa tobse
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]